Pressiteade: Eesti vajab kanepituru reguleerimist!

Aastaid tagasi ACTA-vastase kampaania ja meeleavalduse korraldanud kodanikuaktivist Elver Loho on ette võtnud uue projekti: kanepi legaliseerimise Eestis.

“Eesti kolm kõige levinumat narkootikumi on etanool, nikotiin ja kanep. Esimesed kaks on legaalsed ja maksustatud, kolmanda eest aga pannakse vangi, kuigi just kanep on neist kolmest kõige ohutum,” ei mõista Elver praegust olukorda.

Eestis sureb etanooli üledoosi tõttu igal aastal umbes 150 inimest. Samuti läheb umbes 350 eestlast hauda haigustega, mida põhjustab ainult pikaajaline etanoolisõltuvus. Etanoolidiilerid kulutavad iga-aastaselt oma narkootilise aine reklaamimiseks miljoneid eurosid — kõik selleks, et etanoolisurmasid ja muid ühiskondlikke kahjusid varjaks ilusate inimestega elustiilireklaamid.

Eestikeelne Vikipeedia kirjutab etanooli kohta järgnevalt: “Etanool on tugeva toimega sõltuvust tekitav narkootiline aine, mis on enamikus riikides peale araabia maade legaalne. Selle sissevõtmine põhjustab emotsionaalseid muutusi, taju-, kõne-, mälu-, koordinatsiooni- ja tasakaaluhäireid. Etanooli 40-protsendilist vesilahust tuntakse viinana.”

“Riik on otsustanud reguleerida etanooli ja nikotiini müügi, kehtestades ostuks-müügiks reeglid ja jõustades neid, kuid kanepiturg on jäetud tänavadiilerite reguleerida — puuduvad kvaliteedistandardid ja samuti müüakse kanepit regulaarselt alaealistele,” sõnas Loho.

Lahendusena on Elver koostanud rahvaalgatuse kanepituru parema reguleerimise ettepanekutega. Lisaks ravikanepiturgu puudutavatele küsimustele sisaldab Elveri algatus ka konkreetset mudelit kanepituru riiklikuks reguleerimiseks.

Kui tema rahvaalgatus kogub tuhat toetusallkirja, kutsub riigikogu ta külla oma ideid esitlema. Elver on lubanud kaasa võtta Eesti parimad kanepiteaduse eksperdid ja ravikanepit vajavad patsiendid. “Sellest tuleb äge ja põhjalik koolitus rahvasaadikutele ja ametnikele kanepi ja ravikanepi teemal,” lubab Elver.

“Minu plaan on maailma ajaloo kõige konservatiivsem kanepituru reguleerimise plaan,” ütles Loho. “Igasugune kanepi reklaamimine oleks keelatud. Tarvitamine oleks lubatud vaid kinnistes kanepikohvikutes, kus on igale kliendile päevased ostulimiidid. Sissepääsemiseks pead olema vähemalt 21 aastat vana ning sul peab olema kehtiv tervisetõend oma perearstilt — see kinnitab, et sul puuduvad need paar kriitilist eelsoodumust, mille puhul kanepitarvitamine on halb mõte.”

Loho eesmärgiks on vältida juba eos samu vigu, mida on tehtud etanooli ja nikotiini riiklikul reguleerimisel.

“Teadus tunneb kanepit juba piisavalt hästi, et võimaldada oluliste riskirühmade kiiret ja tõhusat tuvastamist ning kanepituru reguleerimist sääraselt, et riskirühma kuuluvatel inimestel oleks tänasest märksa keerulisem kanepit kätte saada,” lisas ta.

“Kui ma räägin kanepituru reguleerimisest, siis ma räägin praeguse väga halva olukorra ohjeldamisest,” ütles Loho. “Kanepituru riiklik reguleerimine vähendaks oluliselt kanepi musta turgu ning kuna kanep on levinuim keelatud narkootikum, mis sisuliselt suurt osa mustast turust üleval hoiab, siis selle riiklik reguleerimine vähendaks oluliselt kuritegevust, uimastikahjusid ja ka kangemate narkootikumide kättesaadavust. Samuti vähendaks minu plaan oluliselt kanepitarvitamist noorte hulgas.”

Elveri plaaniga saab tutvuda tema kodulehel aadressil www.elver.ee - samast kohast leiab ka nupu tema plaanile toetusallkirja andmiseks.


Elver Loho
+372 5661 6933
elver.loho@gmail.com

Elver Loho