Elver Loho

Vaata lühikest dokumentaalfilmi endisest politseitöötajast, kes kasvatas endale ravikanepit - kuni kolleegid külla tulid

Eesti arsti kommentaar Toomas Palmiste juhtumile:

"Kui Eesti arstidel oleks võimalik kanepitaime preparaate välja kirjutada retseptiga, siis oleks Toomase arstid kahtlemata neid Toomase peal juba ammu proovinud. Kanepiga ravimise teoreetilised kõrvalmõjud on märksa leebemad kui nii mõnegi juba Toomase poolt proovitud ravimi kõrvalmõjud. Samuti tekitab kanep sõltuvust märksa vähem kui nii mõnigi Eesti meditsiinis igapäevases kasutuses olev opioidipõhine valuvaigisti või levinud unerohi."

Loe arsti kommentaari täismahus!

Elveri rahvaalgatus esitab kolm ettepanekut:

LÕHUME EUROOPA RAVIKANEPI MONOPOLI!

Suurema osa Euroopa ravikanepist toodab üksainus ettevõte, mis tegelikult ei suuda rahuldada Euroopa patsientide nõudlust.

Pole mingit põhjust, miks Eesti ettevõtted ei võiks Bedrocaniga rahvusvahelisel turul konkureerida.

Eestis toodetud ravikanep läheks ekspordiks, seda tarvitaksid ainult patsiendid oma raviarsti ettekirjutusel ning töökohad ja kasum jääksid Eestisse!

Ravikanepi tootmine on mühinal kasvav rahvusvaheline tööstus. Eesti ravimifirmadele ravikanepi tootmise keelamine on arusaamatu ja põhjendamatu.

Teeme ravikanepi Eestis patsientidele reaalselt kättesaadavaks!

Nii Hillary Clinton kui Donald Trump toetavad patsientidele ravikanepi võimaldamist. Ravikanep on arstide igapäevases arsenalis Soomes, Saksamaal, mitmes USA osariigis, Iisraelis ja paljudes teistes tsiviliseeritud riikides.

Et muuta Eestis ravikanep patsientidele reaalselt kättesaadavaks, tuleb riigil suuresti vaid muuta kanepi ohukategooriat: hetkel on Eesti Vabariik oma määrustes liigitanud kanepi ohtlikumaks kui fentanüüli.

Eestis tegeleb ravikanepi temaatika selgitamise ja ravikanepit vajavate patsientide eestkostega MTÜ Ravikanep.

Kanepiturgu peab reguleerima riik, mitte tänavadiilerid!

Kord nädalas õlut nautiv inimene pole alkohoolik ja kanepi pühapäevatarvitaja ei ole sõltlane. Kanepi otsene, kaudne ja ühiskondlik mõju on leebemad kui alkoholil.

Minu plaan võimaldaks Sul kanepit tarvitada alates 21. eluaastast, ainult kinnises kanepikohvikus ja ainult kehtiva tervisetõendi alusel - perearst peab Sind läbi vaatama ja kinnitama, et Sul puuduvad need paar kriitilist eelsoodumust, mille puhul ei tohiks kanepit tarvitada.

Niimoodi võtame kanepituru diileritelt ära, maksustame selle, loome uusi töökohti, teenime riigikassasse kena kasumi ja hoiame kanepi lastest kaugemal kui täna!

Kui Elveri rahvaalgatus saab tuhat toetusallkirja, võtab riigikogu need ettepanekud arutamisele!

UUSIMAD KAMPAANIAUUDISED

IMG_5458.JPG

Kas Eesti on valmis kanepi legaliseerimiseks?

MTÜ Ravikanepi tellitud EMORi küsitlus

"Kuivõrd Te pooldate, et sarnaselt tubaka-, alkoholi- ja ravimiturgudega reguleeriks ja kontrolliks riik ka kanepiturgu?"

Sõltub, kuidas küsida. Eestlased mõtlevad “legaliseerimise” all tihtipeale seda, et järgmisel päeval võib kanepit osta toidupoest kommileti kõrvalt. Seetõttu on ka rahvaküsitlused “kanepi legaliseerimise” kohta saanud tulemusi, kus 93% Eesti inimesi justkui legaliseerimist ei toeta.

Detsembris 2014 tellis MTÜ Ravikanep rahvaküsitluse EMORilt ja sõnastas selle teistmoodi: “Kas toetate kanepituru reguleerimist alkoholi, tubaka ja ravimite eeskujul?” Küsimuse peale  “kanepituru reguleerimise” kohta avaldas toetust lausa 67% küsitletutest ehk 2/3 Eesti ühiskonnast.

Tegu on lingvistilise-psühholoogilise omapäraga. Sõna “legaliseerimine” tekitab inimeste peades kuvandi millegi ohtliku paiskamisest massidesse. Termin “kanepituru reguleerimine” aga tuletab inimestele meelde, et hetkel on kanepiturg Metsik Lääs ning kogu ühiskonna huvides oleks, kui kanepiturgu reguleeriks ja valvaks riik, mitte tänavadiilerid.

Seega — kui pooldad kanepi mingil viisil ühiskonda lubamist, kasuta, palun, edaspidi terminit “kanepituru reguleerimine”; kui oled aga kanepi lubamise paadunud vastane, peaksid ka edaspidi kasutama terminit “kanepi legaliseerimine”.

Politseinikud kirjutavad arvamuslugudes, et Eesti ei ole valmis narkopoliitika reformiks. Mida sellest arvata?

Mulle meeldib lugeda politseinike arvamuslugusid narkopoliitika teemal. Tegu on haruldase sissevaatega narkopoliitikasse, mis viis Eesti narkosurmade edetabeli tippu. Numbrid on õõvastavad. Statistika on Eestile hukatust kuulutav. Selle taustal on vapustavalt huvitav näha ja kogeda neid mõttekäike, mis on toonud meile selle Eestit hävitava narkopoliitika. Mõttekäike, mis on viinud selle kohutava statistikani ja mis seda kõike endiselt õigustavad kui ainuõiget.

Otse loomulikult tuleb siinkohal möönda, et kõik politseinikud ei mõtle samamoodi ja kindlasti on Eesti politseiametnike hulgas kümneid, kui mitte sadu inimesi, kes ühel või teisel viisil pooldavad või pooldaksid kanepituru reguleerimise mingisugust mõistlikku mudelit. Kuni aga politseiniku sõnavabadus on sotsiaalsete tavadega piiratud niimoodi, et ta võib riiklikku narkopoliitikat avalikult vaid kiita, ei tohi seda kritiseerida ega seda läbikukkunuks pidada, tuleks igasse sõnasse, mida politseiametnik narkopoliitika teemal kostab, suhtuda äärmise skepsisega. Tõenäoliselt esindab tema avalik arvamus pigem politseinike arvamuste paljususe äärmuslikke vorme ning politseiametnike keskmine arvamus kanepituru reguleerimise teemal võib vabalt olla märksa soosivam kui üksikud valjud kõneisikud tahaksid lasta avalikkusel arvata.

Kas ma pean toetama kõiki kolme punkti? Mis siis, kui mulle mõni osa ei meeldi?

Riigikogu kaalub kõiki kolme punkti ERALDI ja hindab igaühe puhul, kas see on piisavalt hea, et koostada eelnõu ja saata suurde saali hääletusele. Tuhat allkirja on vajalikud selleks, et mind koos mu plaani ja tiimiga uksest sisse lastaks. Andes oma allkirja, toetad sa plaani ja arutelu jõudmist riigikogu töölauale. Samuti ei ole riigikogu kohustatud kirjutama seadust täpselt minu plaani järgi, vaid võib teha omal soovil ja rahva tahtel muudatusi.

See, millised punktid seaduseks muutuvad, ei ole ei Sinu ega minu valik. Selle valiku teeb riigikogu. Andes oma allkirja, toetad ainukese reaalse ja sisulise asjana vaid kvaliteetse arutelu jõudmist riigikokku. Kõik muu, mis seejärel juhtuda võib, on riigikogu valik, aga tegu on valikuga, mida nad peavad korralikult ja kirjalikult põhjendama.

Minu arvates on kanep ohutum kui alkohol. Miks on sinu plaanis kanepile ette nähtud nii karm regulatsioon?

Paljud inimesed on arvamusel, et kanep on ohutum kui alkohol ning neil on oma arvamuse põhjendamiseks häid ja teaduslikke argumente. Eesti ühiskond kollektiivselt ei ole veel sellisele arvamusele jõudnud. Küll aga usun ma siiralt, et Eesti ühiskond on valmis tunnistama, et reguleeritud kanepiturg vähendab tervisekahjusid paremini võrreldes tänase olukorraga.

Kas Sa ise ka kanepit tarvitad?

Mul on diagnoositud krooniline tervisehäda, mille leevendamiseks kasutavad arstid ravikanepit USAs, Saksamaal, Iisraelis ja ka mõnedes teistes riikides.

Kui algselt diagnoosi sain ja lugesin, et selle puhul saab leevendust ravikanepist, ei tahtnud ma seda uskuda — Eestis müüdav tänavakanep oli mulle mõjunud pigem unerohu asendajana.

Aasta hiljem sattusin Eestis väga haruldase sativa-perekonna kanepisordi otsa ja avastasin, et see tõesti leevendas oluliselt minu tervisehäda sümptomeid. Sativa-perekonna kanepisordid kasvavad 1–2 kuud kauem kui laialt levinud indica-perekonna sordid, seega leiab Eestis tänavalt enamasti vaid indicat.

Selleks, et sativa-tüüpi ravikanepit legaalselt saada, peaksin kolima Saksamaale või USA-sse. Oleks väga tore, kui saaksin tarviliku ravimi kätte ilma Eestist lahkumata ja ilma seadust rikkumata.

Mille poolest see petitsioon erineb varasematest?

Kui see saab tuhat allkirja kokku, siis saab sellest esimene konkreetne kanepi legaliseerimise mudel, mille suhtes riigikogu võtab seisukoha.

Ainuke varasem riigikogu töölauale jõudnud kanepiteemat sisaldanud petitsioon oli Kaur Kenderi “Laske elada!”. Kenderi petitsioon nõudis üldsõnaliselt ja põhjendamata “kanepi legaliseerimist” ja Kender ei läinud isegi kohale, et oma mõtet riigikogule esitleda. Seetõttu oli riigikogul talle lihtne “ei” öelda.

Minu petitsioon sisaldab väga konkreetset ja väga konservatiivset plaani kanepituru riiklikuks reguleerimiseks ehk teisisõnu on riigikogu mõistes tegu dokumendiga, mida võiks nimetada “eelnõu kavandiks”.

Ühiskonnal on mitmed hirmud kanepi ees. Nende hirmude tekke ja püsimise taga on tihtipeale kollane meedia ja sensatsioonihimulised ajakirjanikud. Kui ETV Pealtnägija kajastaks alkoholi sama “erapooletult” ja “proportsionaalselt” kui kanepit, oleks Eestis ammu kuiv seadus ja šampanjaklaasiga pildile jäänud prominendid oleksid järgmise hommiku Terevisioonis vabandamas ja tagasi astumas.

Ühiskonna hirme ei saa aga eitada, vaid nendega peab arvestama. Minu plaan Eesti kanepituru reguleerimiseks arvestab ka kõige suuremate levinud kanepi-hirmudega. Kogu legaalse kanepituru loomise protsess oleks riigi, teadlaste, arstide ja professionaalse personali pideva järelevalve all. Kogu protsessi saab igal hetkel tagasi keerata ja paremini suunata, muutes neid kriteeriumeid, mille alusel perearstid väljastavad kanepitarvitamist lubavaid tervisetõendeid.

Lühidalt öeldes: Kenderi petitsioon oli katse hüpata üle lati, aga võistluspäeval olid suusad valesti määritud ja kõht lahti. Minu petitsioon on katse rahulikult lati alt läbi kõndida, sest reeglid otseselt ei nõua lati ületamist, lihtsalt matini jõudmist.

Minu plaan arvestab eos levinud hirmudega ja pakub neile kõigile väga head lahendused. Pole mõtet hirme eitada ja ühe või teise riski suuruse üle vaidlemine võiks kesta aastaid. Tunnistame lihtsalt, et hirmud on olemas ja võtame kasutusele minu plaanis toodud lahendused.

Kui ma Sinu petitsioonile allkirja annan, siis kas ma pean kartma politsei kõrgendatud tähelepanu minu suhtes?

Üllataval kombel on seda küsimust esitatud juba päris mitu korda. Ma siiralt ei mõista, kust selline hirm tuleb. Võib-olla mul on liialt naiivne usk Eestisse kui õigusriiki. Igatahes — petitsioonile allkirja andnute nimesid ei näe isegi mina. Ma ei kujuta ette, mismoodi oleks politseil võimalik neid nimesid legaalselt enda kätte saada või millise juriidiliselt korrektse põhjendusega nad seda isegi taotleksid.

Appi! Ma ei saa digiallkirja anda!

Proovi Internet Exploreriga. Kui ikka ei saa, siis muretse endale Mobiil-ID. Paberi peal kahjuks allkirju anda ei saa. Kui ma saan hakkama petitsiooni kirjutamisega, kampaania tegemisega ja pärast riigikogus idee esitlemisega, siis Sina saad hakkama digiallkirja andmisega! Ma usun Sinusse! :)

Kui kanep legaliseerida, muutub see noortele kergemini kättesaadavaks!

Kui me tegutseme minu reformiplaani järgi, siis muutub kanep noortele oluliselt raskemini kättesaadavaks.

Kujuta ette olukorda, kus alkoholi saab osta ainult baarist, juua võib ainult kohapeal ja alla 21-aastaseid baari ei lasta — sellises maailmas oleks noortel väga, väga raske alkoholi kätte saada. Just niimoodi soovin ma reguleerida Eesti kanepiturgu.

Praegu saavad kõik noored tänavalt kanepit osta, kui nad seda soovivad. Õigete kontaktide leidmine ei ole keeruline, kui laps on sotsiaalselt aktiivne ja uudishimulik.

Kanep toimib läbi inimese endokannabinoidsüsteemi retseptorite. Noores ja kasvavas kehas täidab endokannabinoidsüsteem muu hulgas mitmesuguseid kasvamise ja arenemisega seotud funktsioone, mistõttu selle ülestimuleerimine taimsete kannabinoididega võib teoreetiliselt põhjustada muutusi noore keha arengus. Tegu on riskiga, millest noored peaksid hoiduma.

Täiskasvanutel aktiveerub endokannabinoidsüsteem peamiselt sporti tehes. Kui oled kunagi jooksnud pikka maad ja tundnud, kuidas ühel hetkel tuleb peale “teine võhm”, siis see on Sinu kehasisene endokannabinoidsüsteem tootmas kehasisest THC-analoogi nimega anandamiid. Täiskasvanu kehas endokannabinoidsüsteemi stimuleerimine kas taimsete kannabinoididega või sporti tehes leevendab valusid ja paneb tööle keha eneseparandamise mehhanismid.

Kuna endokannabinoidsüsteem täidab kasvavas ja täiskasvanud kehas eri funktsioone, on minu arvates mõistlik kehtestada Eestis kanepitarvitamisele vanusepiiriks 21 eluaastat ning hoolitseda selle eest, et kanep püsiks vaid täiskasvanute maailmas.

Kas ma saan õigesti aru, et see petitsioon on võimalus kanepi legaliseerimiseks Eestis?

Kui minu petitsioon saab tuhat allkirja ja riigikogu ei suuda välja mõelda adekvaatseid ja mõjusaid argumente minu kanepituru reguleerimise mudeli vastu, läheb minu plaan riigikogu suurde saali hääletamisele. Minimaalselt saame kanepi teemat ühiskonnas natuke selgemaks vaielda.

Minu plaanis on kolm punkti ja riigikogu kaalub iga punkti eraldi. Arvestades, et minu plaani esimesed kaks punkti on mõlema USA presidendikandidaadi valimislubadustes, siis tõenäosus saada nendele suures saalis roheline tuli on väga, väga suur. Ehk teisisõnu — kui kogume tuhat allkirja, muutub ravikanep väga tõenäoliselt Eestis patsientidele reaalselt kättesaadavaks juba järgmisel aastal!

Minu plaani kolmas punkt puudutab kanepituru reguleerimist ehk selle lubamist mittemeditsiinilisel eesmärgil. Juhul, kui riigikogu võtab ka kolmanda punkti oma päevakorda ja saadab suurde saali hääletusele, tuleb meil hakata tegelema individuaalsete rahvasaadikute veenmise ja harimisega. Meil on seal saalis märksa rohkem liitlasi kui me praegu arvame. Märksa rohkem! :)

Mulle meeldib Sinu plaan ja ma tahan aidata! Kuidas ma saan aidata?

Esiteks — levita petitsiooni, levita siinset kodulehte. Tutvusta petitsiooni oma sõpradele, vanematele, sugulastele, tuttavatele, kolleegidele. Räägi neile, miks see on oluline. Räägi neile, miks minu plaan on väga hea plaan. Eri inimeste peal töötavad eri argumendid, aga kõige tähtsam on kuulata. Küsi, mis on inimese hirmud seoses kanepi legaliseerimisega. See küsimus ütleb Sulle, mis on konkreetse inimese jaoks kõige olulisem. Arvesta tema hirmude ja soovidega ning räägi talle, miks kanepituru reguleerimine on oluline ja kuidas minu plaan tema hirmudega arvestab ja kuidas pakub lahendusi tema murekohtadele.

Meil on septembrikuu jagu aega, et koguda tuhat allkirja. Me suudame seda, aga selleks on vaja ohtralt abilisi, kes kõikjal üle Eesti inimesi veenaksid ja digiallkirjastamisel abistaksid.

Kui oled juba mõned sõbrad-tuttavad kutsunud edukalt minu plaani allkirjaga toetama ja tahad veel rohkem teha, siis võta minuga Facebookis ühendust. Abikäsi on alati vaja!

Mul on küsimus, mida siin pole!

Saada mulle, ma vastan! Küsimusi võid saata e-postiga aadressile elver.loho@gmail.com või postitada YouTube’i videoküsimusena (eelistatud!). Minuga saad kontakteeruda ka Facebookis.

IMG_4728.jpg